УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


 ВІСНИК УВКР Вісник за 2003 рік Липень-Серпень Світове українство. Передчасне поняття?


Редакція «Вісника УВКР» звернулася до відомих громадських діячів України та української діаспори з питаннями, пошук відповіді на які міг би допомогти нам у досягненні спільних точок зору на важливі для українства і його майбутнього проблеми. Заразом наша анкета могла би покласти початок соціологічному дослідженню становища діаспори, взаємовідносин України і діаспори, визначенню стратегічних напрямків діяльності громадських організацій, котрі опікуються життям діаспори.

У цьому числі Вісника ми вміщуємо відповіді пп. Омеляна Коваля та Михайла Парипси.

1. В силу відомих історичних обставин сьогодні є різні спільноти: власне українці, автохтонні українці за кордонами України, Західна та Східна діаспора.

Чи вважаєте Ви, що згодом ми всі будемо просто українцями, незалежно від місця проживання і обставин, що розсіяли нас по світу? Чи вважаєте Ви правомірним термін «світове українство»?

2. Важливою і для нас болючою є проблема національної асиміляції. Загалом зрозуміло, що, людина має якось пристосовуватися в чужоземному середовищі — оволодівати мовою, приймати звичаї і традиції, обживатися поміж сусідами. Очевидно, що постійне місце проживання призводить до посилення асиміляційних процесів у кожному наступному поколінні.

Представники ж так званої четвертої, останньої хвилі еміграції взагалі уникають зайвий раз підкреслювати свою національну приналежність. З іншого боку відомо, як материнні держави дбають про своїх одноплемінників — підтримують різноманітні зв’язки, будують школи, займаються цими проблемами на найвищому рівні і з відповідним ідеологічним забезпеченням.

Як Ви оцінюєте турботу України про свою діаспору і про українців, що проживають на історично українських територіях наших сусідів, на прикладі Вашої спільноти?

3. Не викликає заперечень, що запорукою національної самобутності є можливість підростаючому поколінню вивчати рідну мову, долучатися до рідної культури. Цю можливість має забезпечувати і родинне спілкування, і навчання закладах освіти.

Яка ситуація з українським шкільництвом у Вашому регіоні, які позитивні зміни сталися за останні два — три роки? Якої допомоги в цьому плані Ви очікуєте, від кого?

4. Наше останнє запитання традиційне — яка Ваша точка зору на діяльність УВКР і щоб Ви побажали нашій Раді на майбутнє?

Шановний пане редакторе!

У відповідь на Ваше звернення в справі нашої оцінки взаємовідносин України і Українців, проживаючих поза її межами, подаємо наступне:

1. Термін «Світове українство» поки що не відповідає дійсності. Щоб такий термін можна було вживати, то мусили б заіснувати істотні зміни у відносинах материка стосовно діаспори і автохтонного українського населення в сусідніх з Україною державах. Це саме стосується до поняття українства в загальному.

Якщо Українська Держава своїм законодавством не встановить знаку рівности між українцями, проживаючими в Україні і тими, що проживають за її межами, то відчуження цих останніх буде зростати аж до повної асиміляції в чужому світі. Під цю пору є ще родинні зв’язки поміж обидвома категоріями українців, але ті зв’язки будуть слабнути серед дальших поколінь, що можна ствердити вже тепер на підставі реакції з боку молодшого покоління народженого поза межами України.

Це покоління, хоч і має українське національне виховання, не знаходить собі місця, не відчуває національної гордости відвідуючи Україну, де українська мова знехтувана навіть в урядових структурах, де народ позбавлений нормального людського життя, а корупція і злочинність завдають нищівного удару колись високій моралі і духовності України.

2. Питання асиміляції є тісно пов’язане з національним вихованням як в Україні так і в діаспорі. Тільки добре опрацьована виховна система з тим самим виховним ідеалом для України і на поселеннях поза Україною може виплекати однорідний тип «світового Українця», для якого Україна буде основною цінністю і панцирем проти асиміляції.

Поки що Українська Держава не тільки не допомагає діаспорі у розв’язанні цієї проблеми, але і в Україні не було зроблено наголосу на національному вихованні. Космополіти України не збудують і її не захистять.

3. Українське шкільництво в Бельгії поволі оживає з ініціативи частини свідомих батьків, і таких шкілок нараховується 4. В них навчається біля 40 дітей. Такі школи повинні б мати піклування з боку Міносвіти України, зокрема щодо забезпечення підручниками.

4. УВКР може належно сповнити своє завдання громадського координатора в світовому масштабі, якщо б допильнувала виконання рішень державної програми «Україна — Діаспора», а також структурування громадського життя в Україні, котре повинно б бути рівноважником до владних структур і контрольним чинником у застосуванні законодавства, як це робиться в цивілізованих країнах.

На поставлені питання можна писати наукові трактати, однак і цього досить, щоб усвідомити важливість проблем, котрі чекають розв’язання на рівні Української Держави і її владних структур.

З повагою, Омелян Коваль,
Голова Ради Українських громадських
організацій і Українського Допомогового
Комітету в Бельгії

 


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004