Українське культурно-освітнє товариство у Латвії «Дніпро», вже 15-й рік займається культурно освітньою діяльністю серед українців, а також включається до інтеграційного процесу і соціальних питань у Латвії так і за кордоном, особливо в Україні (зокрема про статус «закордонного українця»).
В Ризі 23 березня 2003 р. в приміщенні ризько-латиського товариства УКПТ «Дніпро» при підтримці Фонду інтеграції та Посольства України в Латвії відбулася конференція «Українці в Латвії». Науковці та представники українських громадських товариств підняли питання про проблеми інтеграції українців в Латвії.
З оглядом історії української громади Латвії яка починається ще з 19-го століття виступив доктор історії, завідуючий відділом суспільних відносин і публікацій Латвійського Державного Історичного архіву Ерік Єкабсон.
Президент товариства «Україна – Латвія« Костянтин Гупало розказав про деякі проблеми інтеграції українців в Латвії. Було відзначено, що серед 52 тисяч українців Латвії громадянство мають лише 10 тис. В першу чергу впливає на прийняття громадянства знання латиської мови, недемократичність законів, а також візові перешкоди (негромадянину простіше і дешевше отримати візу в Україну).
Соціолог, член ради товариства «Дніпро« Наталія Лисогорова виступила з темою: «Громадські умови формування системи потреб в інтеграції української громади в Латвії«. Приємно відмітити, що в залі зібралось більш як 500 українців. Присутнім були роздані опитувальні анкети з 20-ти питань із декілька варіантами відповідей на кожне. Такі анкети розіслали по всіх регіонах Латвії до українських організацій.
Результат соціального дослідження дасть можливість спрогнозувати становище української національної меншини (діаспори) і розробити в рамках Міністерства Інтеграції Латвійської Республіки, механізми залучення його потенціалу до участі в громадському житті Латвійської держави.
Голова УКПТ «Дніпро» І. Наливайко представив учасникам конференції високоповажних гостей: радника президента Латвії Ольгерта Тіпанса; радника посольства України в Латвії Василя Рудіка; радника міністра в справах інтеграції Александра Брандавса; голову Донецького обласного відділу «Союзу Українок», майстра декоративно-прикладного мистецтва України Людмилу Огнєву; керівника відділу управління з національних меншин Латвії Айну Балашко; голову АНКОЛ Рафі Хараджаняна; заступників голови «Асоціації Українських організацій Естонії» Оксану Мамутову, і Владислава Різниченка; голову громади українців Литви Віктора Чернишука. Гості привітали учасників зібрання, побажали подальшої плідної роботи в інтеграційному процесі УКПТ «Дніпро» і всій українській діаспорі в Латвії.
В перерві з великим успіхом пройшов показ виставки «Український рушник» майстринь з реабілітаційного центру «Союзу Українок» м. Донецьк (голова Людмила Огнєва) та українських жінок Латвії.
Присутні ознайомились з колоритними картинами художника Латвії, українця Георгія Крутого. На завершення відбувся святковий концерт присвячений 189-й річниці з дня народження Великого Кобзаря Т. Г. Шевченка. В концерті брали участь: фольклорний ансамбль «Дивина» Донецького Національного університету, художній керівник кандидат мистецтвознавства Олена Тюрікова м. Донецьк; ансамбль української народної пісні «Дніпро», самобутній творчий колектив, який репрезентував своє мистецтво не тільки в країнах Балтії, але й в Україні, Білорусії (художній керівник – заслужений працівник культури України Микола Білошицький).
Голова УКПТ «Дніпро» Іван Наливайко звернувся до учасників зібрання з словами подяки та побажанням дальшої спільної роботи, любові до рідної батьківщини і країни, в якій живемо зараз. Шануймося, кохаймося, бо ми того варті. Всі хором заспівали «Реве та стогне Дніпр широкий». Люди довго ще не розходились....
Наталія Гноц, відділ іеформації УКПТ «Дніпро»
|