Під такою назвою відбулася презентація книжкової виставки, яка відкрилася 24 вересня 2003 року в Національній парламентській бібліотеці (НПБ) України.
На відкриття виставки завітали почесні гості: народний депутат України І. Драч, голова УВКР М.Горинь, голова ОУН М. Плав’юк, заступник начальника Управління у справах української діаспори та міжнародних зв’язків Державного комітету у справах національностей та міграції Світлана Дроздовська, а також науковці та видавці. Зі вступним словом виступив директор НПБ А. Корнієнко. У його та інших виступах вималювалася невтішна ситуація, яка склалася в Україні з видавництвом української книги, ввезенням до нашої країни подарованої діаспорою літератури. Викликає жаль і те, що на Заході, зокрема в США та Канаді, діаспорна молодь помітно асимілюється, тому в книгарнях і продається всього 6–8 книжок українською мовою протягом року. Було зроблено висновок: допоки державна влада України не буде зацікавлена збереженням культурної спадщини, ми можемо втратити раритетні українські видання та цікаві історичні документи, які зараз знаходяться за кордоном.
Присутні мали змогу ознайомитися з розділами виставки: «Українська діаспора від минувшини до сьогодення», «Українці близького зарубіжжя», з літературою та документами (їх представлено понад 300), які розповідають про історію української діаспори, сучасне життя українців, проблеми та можливість залучення їх до участі в процесах, що відбуваються в нашій державі. На прохання парламентської бібліотеки МЗС України дало доручення посольствам України країн, де проживає українська діаспора, щодо збору і надсилання літератури до фондів НПБ. Тому окремим розділом «Діаспора – Україні» представлено літературу, що останнім часом надійшла до книгозбірні з-за кордону. Зокрема, завдячуючи консулу Посольства України у Франкфурті-на-Майні (ФРН) Ю. Ярмілку одержано книги від представника української громади Німеччини, відомого літературознавця Анни-Галі Горбач з бібліотеки її чоловіка Олекси Горбача. Інтерес присутніх викликали наукові збірники Українського вільного університету, «Українські граматики», «Українське літературознавство», «Евхологіон або Требник» митрополита Петра Могили, виданий у Києві 1646 року, фотопередрук якого здійснений у Римі у 1988 році п. Горбачем. За сприяння консула в м. Куритиба Федеративної республіки Бразилія В.Григораша надійшли книги від тамтешньої української громади. Серед видань – історико-правничий нарис о. Василя Зінька «Рідна школа у Бразилії», хронікальні записки-спомини «Перший мій рік у Бразилії» о. Дорофея Шимчія, ювілейний Календар Праці до 100-ліття еміграції українців, поезії Т. Шевченка, Л. Українки, І. Франка українською і португальською мовами. Поповненню фонду сприяв також радник Посольства України у Великобританії С. Кучеренко. На виставці представлено видання наших громад за кордоном (РФ, Вірменія, Бразилія), вітчизняних організацій та видавництв – УВКР, Державного комітету у справах національностей та міграції, видавництва ім.Ольжича та інших.
Світлана Остапа, прес-секретар УВКР |