Наприкінці вересня у Львові відбулася Міжнародна наукова конференція «Українська держава: історія та етапи розвитку». На запрошення організаторів – Українського державного університету та Українського історичного клубу з Москви, Львівського відділення національної Спілки письменників України, Центру муніципального і регіонального розвитку м. Львова – відгукнулося чимало науковців. Захід проходив за сприяння Інституту народознавства НАНУ у Львівському музеї етнографії. Серед учасників, яких зацікавила проблематика конференції, представники української наукової школи з Росії, Польщі, Німеччини. Від України брали участь науковці Київського національного університет ім. Шевченка, Київського університету «Києво-Могилянська академія», Київського державного педагогічного університету ім. Драгоманова, вищих навчальних закладів з Харкова, Донецька тощо.
Зі словом привітання до учасників виступили директор музею етнографії Степан Павлюк, голова Української Всесвітньої Координаційної Ради Михайло Горинь, начальник відділу національностей та міграції Львівської обласної держадміністрації Юрій Гресько та інші. Останній зокрема зазначив, що сьогодні тема конференції ще більш актуальніша, ніж 12 років тому, оскільки, якщо нині не бити на сполох, то українці найближчим часом стануть діаспорою у власній державі.
Усіх присутніх вразила відвертістю доповідь представника Об’єднання українців Польщі історика Михайла Козака на тему «Українська держава очима сусідів». Він розповів про наслідки депортації українців до України та операції «Вісла».
– Знищено велику кількість українських пам’яток історії та культури, церков, приватного майна. І ніхто не поніс за це відповідальність, винищувачі нині навіть мають пенсії від держави. Переселені ж досі не отримали компенсації за нанесені збитки. Та й Україна забула про нас. Зате вона вибачається за Волинську трагедію. Коли ж Верховна Рада України хотіла визнати УПА, то Польща виступила з протестом. Також Михайло Козак сказав, що Українська держава молода, але повинна входити в світове співтовариство зі своєю історією, якою б вона не була. Польські ЗМІ розповідають тільки про те, що вигідно Польщі. Часто в репортажах чуються антиукраїнські гасла. Зокрема журналісти повідомляють, що злочин скоїв українець, потім виявляється, що це і не українець, і не громадянин України, але люди запам’ятовують першу інформацію. Дорожня поліція заарештовує українців за незначні порушення.
Посол України повідомив, що в польських тюрмах відбувають покарання 280 українців. Якби таке сталося з російськими громадянами, то тут були би вже й генеральний прокурор і преса. Наприклад, у Перемишлі сидять у тюрмі 50 громадян України, більшість з яких навіть не знає за що. Ми їм допомагаємо, відвідуємо на свята. А офіційна Україна мовчить. Промовчала вона й коли польський полісмен вбив українця п. Кудрю на очах у його вагітної дружини та коли на українських артистів напала банда. Польським ЗМІ не вигідно було висвітлювати ці події, а чому українські не били на сполох? Адже у всіх демократичних державах журналісти мають велику силу і вплив на владу. Ми живемо на рідній землі, але в чужій державі. Хотілося, щоб Львівська влада більше цікавилася українцями Перемишля, обов’язково зустрічалася з нами, коли приїжджає до Польщі. Поки вона нас ігнорує. Хто має створювати імідж України: вона сама чи її сусіди? Ми повинні не тільки вибачатися, а й навчитися вимагати. Ми не є гірші за інших.
Цікавими були доповіді інших виступаючих, присвячені всім етапам розвитку України. У рамках конференції відбулася презентація книги доктора історичних наук, професора Віктора Ідзьо «До історії однієї могили на Закерзонні». Монографія вивчає проблему відновлення історичної пам’яті про воїнів ОУН-УПА на Закерзонні, в контексті сьогоднішньої боротьби української громадськості Польщі за встановлення пам’ятників, гідних героїзму людей, які полягли за незалежність України. Серед живих свідків, які живуть і борються сьогодні за торжество історичної справедливості та відновлення могил воїнів ОУН-УПА є головний герой книги Олекса Сні гур – Дмитро Богуш. Його життя досліджується в книзі на основі спогадів, документів, судових засідань, свідчень преси та громадської думки. Учасники конференції, знайомі з безкомпромісним життям члена Об’єднання українських політв’язнів Польщі Дмитра Богуша, висловилися, що саме такі люди повинні отримувати звання Герой України.
Світлана Остапа, прес-секретар УВКР Світлина автора
|