
14 серпня 2003 р. в Черкаській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Тараса Шевченка відкрився канадсько-український бібліотечний центр. На урочистості з нагоди відкриття центру прибули заступник голови облдержадміністрації А. Чабан, мер Черкас А. Волошин, начальник управління культури І. Козленко, представник канадського посольства в Україні І. Царькова, голова УВКР М. Горинь, єпископ черкаський і чигиринський Владика Іоан (УПЦ КП), редактор часопису «Всесвіт» О. Микитенко, письменник, виконавчий директор Ліги українських меценатів М. Слабошпицький, отець Петро Кичула (УКЦ), професор черкаського педуніверситету ім. Богдана Хмельницького В. Поліщук, поет М. Негода, письменник, голова обласної письменницької організації Г. Білоус. Канадське товариство приятелів України представляли Степан Горлач (колишній голова товариства), доктор Марія Фішер (член Управи), Ярослав Семчишин (голова Оргкомітету проекту), Іван Кузик (заступник голови оргкомітету проекту).
Черкащани сердечно зустріли гостей хлібом і сіллю та українською піснею у виконанні тріо бандуристок. Кожен із запрошених мав змогу звернутися до присутніх зі своїми словами привітання і побажаннями. Так, голова УВКР М. Горинь зазначив: «Я розглядаю сьогоднішнє свято як дуже важливий момент консолідації української нації. Доля розкидала нас по всьому світу, а все ж є люди, що тягнуться один до одного. Ми будуємо державу, розвиваємо економіку, але найважливіше, що роблять наші канадські друзі і ми разом з ними, — будуємо українську націю, гноблену, нівечену впродовж століть нашими поневолювачами. Це дуже важливе дійство. Я захоплений тою місійною роботою, яку виконують канадці на чолі із п. Ярославом Семчишиним, прокладаючи стежку між українськими громадами Черкащини і Торонто, України і Канади. Це велика справа, адже поруч із відбудовою української нації зміцнюється світове українство. Дай нам, Боже, успіху в наших починаннях! Ми побудуємо міцну українську державу, ми відродимо тісні контакти світового українства і я вірю, що недалекий той час, коли Україна позитивно впливатиме на політичний клімат, і не тільки в Європі. Наше майбутнє за нами! А в Бога просимо сили, енергії та розуму. Слава Україні!». Відкриття стало велелюдним теплим святом зустрічі друзів. Помітно було, що для черкащан це знаменна подія.
В містах України вже відкрито 12 таких центрів, зокрема в Луганську, Маріуполі, Одесі, Донецьку, Сумах, Чернігові, Харкові, Дніпропетровську.
Степан Горлач був у витоків ініціативи канадських приятелів України. У своєму виступі він сказав: «Відкривати перші бібліотеки було дуже нелегко, адже наших бібліотекарів переслідували, на них нападали, навіть грабували, але з Божою допомогою нам вдалося засвітити цю дванадцяту свічечку, що разом з іншими такими ж буде освітлювати не лише терени Сходу і Півдня, а також і серця кожного українця, який відвідає наші центри. То ж сердечно дякую всім, хто допомагав нам, і сподіваюсь, що в майбутньому ми відкриємо такі центри по всій Україні. Хай нам Бог допомагає!».
Теплі, хвилюючі промови виголосили всі представники Товариства приятелів України. Це справді була зустріч справжніх добрих приятелів, друзів на рідній українській землі.
Голова Товариства Ярослав Семчишин зауважив, що відкриття українською діаспорою бібліотек в Україні стало вже гарною традицією. Він сказав: «Впродовж років українська діаспора гордо зберігала і примножувала спадщину української літератури, культури та мистецтва. Велика це справа, що ми тепер маємо нагоду вільно спілкуватися і обмінюватися всім тим надбанням, яке є в нас за кордоном і тут на рідній землі в Україні. Та найбільшою цінністю я вважаю є те, що кожний, хто вважає себе відданим Україні, зараз намагається активно долучитися до відбудови не лише матеріального, але й морального добробуту.
Я сподіваюся, що ця праця незабаром дасть помітні результати. У серці кожного з нас, в нашій свідомості не згасає надія на краще життя в Україні і повноцінне використання розумових та фізичних можливостей кожного українця на благо рідної землі. Мораль суспільства завжди формується завдяки правдивій історії держави, правдива історія може зберігатись і передаватись із покоління в покоління завдяки книзі, книга, як основне джерело знань, повинна бути доступна для всіх верств населення. Такий принцип може утверджуватися і діяти тільки завдяки патріотичним силам, які домагаються визнання України та її культури в усьому світі.
Власне тому Товариство приятелів України з самого початку її незалежності наполегливо розпочало свою діяльність по відкриттю бібліотечних центрів з метою зближення наших континентів й розширення культурних обмінів. Хочу підкреслити, що без підтримки і допомоги українських державних структур та добровільних організацій нам було б набагато важче здійснити це. Вітаю вас всіх і зичу вам і вашим родинам благополуччя, злагоди, мирного життя! Слава Україні!».
До речі, під час урочистої церемонії відкриття бібліотечного центру Ярославу Семчишину та Івану Кузику були вручені премії ім. Дмитра Нитченка від Ліги українських меценатів (Австралія) за пропаганду, захист, популяризацію та оборону українського друкованого слова.
Свої слова подяки висловила директор черкаської обласної наукової бібліотеки Лілія Кабкаєва: «Шановні гості, дорогі друзі! Нам дуже приємно, що саме в нашій бібліотеці, найбільшій книгозбірні області, відбувається нині важлива подія — відкриття канадсько-українського бібліотечного центру. В першу чергу це свято для читачів, яких ми щорічно обслуговуємо понад 40 тис.
Фонд бібліотеки збільшився на 10 тис. примірників. Книги і журнали, видані в багатьох країнах світу, свідчать про активне духовне та інтелектуальне життя української діаспори, яка не тільки ретельно зберігає нашу спільну духовну спадщину, а й примножує культурні надбання.
Відкриттю цього центру передувала дуже копітка робота з обох сторін. Я хочу висловити щиру вдячність нашим друзям за те, що вони започаткували таку прекрасну програму і успішно втілюють її в життя, за ініціативу, за подвижницьку діяльність, за допомогу бібліотекам України».
На добру згадку про Шевченків край Лілія Кабкаєва вручила пам’ятний сувенір представникам Товариства приятелів України — виготовлене руками черкаських майстрів панно «Черкаси — Торонто 2003 рік», а також унікальну книгу «Святиня» (науково-історичний літопис Тарасової гори), після чого присутніх було запрошено на урочисте відкриття та освячення канадсько-українського бібліотечного центру.
Наталка Бритова, редактор теле- і радіопрограм УВКР
|