Українці Павлодарського Надіртишшя свято бережуть свої національні звичаї, передаючи із покоління в покоління зміст і колорит народних звичаїв та обрядів. Прикладом тому діяльність Павлодарського товариства української культури ім. Т. Шевченка, яке вже десять років радує своїми справами павлодарців та гостей міста на Іртиші.
Нинішнє Різдво Христове стало дванадцятим у житті української громади та її чисельних прихильників. У день Різдва активісти осередку разом з парафіянами Павлодарської української церкви святих Петра і Павла відбули святочну літургію, яку відправив настоятель церкви отець Іван Мислюк. І колядування розпочали з помешкання отця Івана, який пригостив колядників традиційними різдвяними стравами, була серед них і знана українська кутя за рецептом Антоніни Маслій — невтомної активістки громади.
Пролунала українська коляда і в фірмі «НОКО», де президентом пан Анатолій Головацький. Він є одним з покровителів українського товариства, не забуває свого батьківського коріння та материнської науки. Колядники разом з працівниками фірми покуштували святочні страви, поспівали чимало пісень та колядок, отримавши щедрі дарунки від господаря: працівники фірми за добру працю в минулому році, а колядники за добру коляду та чарівні українські пісні.
До Різдва на обласному радіоканалі вийшла в ефір святкова програма товариства «Українська родина». Радіослухачі дізналися про різдвяні звичаї та обряди українців, почули чимало колядок, щедрівок, активісти громади одержали музичні привітання.
Апогеєм різдвяного свята став святковий вечір в затишному залі Будинку профспілок, який, на жаль, не зміг вмістити всіх бажаючих. Як завжди на вечорах української громади, зала і сцена були прибрані в національному колориті: кольорове новорічно-різдвяне панно, яскраві рушники з Поділля. А на передньому плані величава ікона Матері Божої з маленьким Ісусом на руках, прикрашена святковим рушником з чудодійною буковинською вишивкою. Символізуючи пам’ять прадідів, благополуччя господарів, їм вдало асистував Дідух з павлодарського жита — невід’ємний атрибут українського Різдва. Урочистості додавали вогники золотавих свічок. Чудові українські мелодії налаштовували на спокій та благодать.
Після традиційних музичних позивних, якими зазвичай розпочинаються всі масові заходи нашої української громади, присутніх привітав зі святами Нового року і Різдва Христового голова українського товариства, заслужений працівник культури України Михайло Парипса. На адресу павлодарських українців надійшло чимало поздоровлень з України та діаспори. До присутніх звернувся зі святковими привітаннями настоятель місцевої української церкви о. Іван, благословивши присутніх на добрі справи. А головним учасником свята став творчий колектив, призер Київського фестивалю української діаспори, український народний хор товариства. У його виконанні пролунало чимало пісень-молитов, колядок, щедрівок та ліричних українських пісень. Коли виконувалися «Бог предвічний», «Отче наш», «Свята ніч», «Різдвяна пісня», «Слава єдинородному» в переповненій залі панувала незвичайна тиша, яка згодом вибухнула бурею оплесків та оваціями.
В цей святковий вечір багато бурхливих оплесків отримали за пісенну майстерність солісти Ярина Соколик, Анатолій Невмивако, Володимир Василів. Чимало оплесків пролунало і на честь солістів Римми Юрченко, Людмили Редченко, Марії Райченко. Глядачі належно оцінили і самодіяльну майстерність дітей українського відділення школи національного відродження під орудою вчительки Ольги Коломієць та баяніста Олега Ленського, які показали театралізовану сцену зустрічі Різдва. До виконаної композиції, в якій було задіяно 23 учасники, ввійшли колядки, пісні, вірші, танці, казкові персонажі українського вертепу.
Про увагу до дійства свідчить і те, що більше ста глядачів, котрим у залі не вистачило крісел, біля двох годин стоячи спостерігали захоплююче видовище. Вечір пройшов на одному диханні, кожен номер програми супроводжувався голосними оплесками, найбільш цікаві номери, а їх було чимало, відзначалися оваціями та вимогою повторного виконання.
На завершення Михайло Парипса подякував присутнім за участь в заході та визнання майстерності самодіяльних українських митців. Він зазначив, що до організації і підготовки цього заходу причетні чимало людей та установ, яким українська громада безмежно вдячна. Це, зокрема, газети «Звєзда Приіртишшя», «Новоє время», «Наш край», обласні радіо- і телекомпанії, голова облради профспілок В. Стрілковський. Лідер української громади пообіцяв, що наступні заходи товариства будуть проводитися в міському палаці культури.
Глядачі вдячно вітали керівників та активістів «творчої майстерні» товариства: керівника хорового колективу, заслуженого працівника культури України Олександра Білозерськкого, концертмейстера Петра Маслія, керівників творчого колективу дітей, вчителів українського відділення школи національного відродження Ольгу Коломієць і Олега Ленського, ведучу вечора та декламатора гуморесок Антоніну Маслій, і, звичайно ж, натхненника цього заходу Михайла Парипсу.
На закінчення хоровий колектив виконав здравицю «Многая літа». Чимало гостей зробили грошові внески для подальшого розвитку українського товариства.
Інна Парипса, Казахстан |