Вже десять років в ефірі над Середньою Волгою звучить українське слово і лунає українська пісня. У жовтні минулого року відновлено передачі радіопрограми «Веселка». Трансляція української програми ведеться у середньому та УКХ-діапазонах, а також в радіотрансляційній мережі Самарської області. Зазначимо, що так зване «кухонне радіо» залишається найбільш потужним ЗМІ в реґіоні — лише в Самарі на початку 1990-х рр. було близько 600 тисяч радіо-трансляційних приймачів.
Відновленням українського радіомовлення УНКЦ «Промінь» реалізував один із важливих пунктів програми свого розвитку на 2003-2005 рр. Нас підтримали в обласній адміністрації, виділивши кошти із бюджету. Ми особливо вдячні керівникові Головного управління громадських та міжрегіональних зв’язків Самарської області Л. Дуровій і голові Держтелерадіокомпанії «Самара», заступникові голови опікунської ради Будинку дружби народів Ф. Алієву.
Кілька слів про історію українського радіомовлення в Самарі. Інформаційно-музична передача «Веселка» виходила в ефір і передавалась в обласну радіотрансляційну мережу щомісячно з вересня 1993 по липень 1997 року. В той час ДТРК «Самара» очолювали відомі журналісти Юрій Котов та Анатолій Семенов. Передача ставилась до мережі ефіру в один із вихідних днів місяця по 15-28 хвилин. Підготовкою передач «Веселки» займався її ініціатор, постійний автор і ведучий Андрій Бондаренко. У випусках «Веселки» брали участь активісти «Променя» Іраїда Глитенко та Ганна Волошко.
Випускати передачі на радіо губернії А. Бондаренку допоміг досвід роботи на українському відділенні комерційної радіостанції «Радіо-7». Вперше до ефіру «Промінь» на «Радіо-7» вийшов у червні 1993 року. Через місяць його передачі стали півгодинними, а з 16 листопада — вийшла перша годинна передача українською мовою. На жаль, через фінансові труднощі у 2002 році радіостанція припинила існування.
Щомісячна «Веселка» завоювала популярність в українського населення області. На її адресу приходили десятки відгуків. Андрій Бондаренко в місті Тольятті із радіослухачів-українців сформував ініціативну групу на чолі з інженером-технологом заводу «Синтез-каучук», поетом Григорієм Яковенком та екологом-правозахисником Григорієм Гасичем. І в травні 1994 року відбулись установчі збори Українського земляцтва «Днiпро» в Тольятті. Завдяки українським передачам «Веселки» було організовано Українське культурно-просвітне товариство у селищі Новоселки Мелекеського району Ульяновської області, його головою став Микола Клименко. Потрібно згадати і про допомогу від колег з України. Було налагоджено зв’язки з Національною радіокомпанією України. Найкращі стосунки ми підтримуємо з головним редактором Всесвітньої служби Радіо-Україна О. Диким. Особливо ми вдячні начальнику управління міжнародних зв’язків Володимиру Крутоузу, завідувачу відділу по роботі з українцями зарубіжжя Володимиру Якимцю і старшому редактору Ніні Яровенко. А також — заступнику головного редактора Полтавського обласного телерадіо-об’єднання «Лтава» М. Свириденку. На жаль, самарській «Веселці» довелося на декілька років припинити свою діяльність. Відновлення українського радіомовлення під час Року Росії в Україні стало ще одним символом національної толерантності, якою славиться наша Самарська область.
Олександр ЗАВАЛЬНИЙ, член Ради Самарського обласного УНКЦ «Промінь» |