Цьогорічне свято відбувалося уже двадцять другий рік поспіль. З’їхалися на лемківську ватру близько трьох тисяч учасників дійства і глядачів з Польщі, України, Словаччини, Хорватії, Німеччини, Канади. Усіх їх об’єднала лемківська культура, виключно „жива” українська музика, танці, співи. Найбільшу увагу організатори фестивалю – „Об’єднання лемків” – приділили молоді. Для неї цього року вперше було проведено „Лемківську Академію” за участю науковців, мистецтвознавців. Крім концертів фольклорних колективів та рок-гуртів проводилися різні конкурси: дитячого співу та декламації, конкурс красунь “Міс Лемковини”, молодіжна спартакіада та ін.
З ранку до вечора чарівна атмосфера Низьких Бескидів була насичена лемківською говіркою, звичаєвістю, обрядами, піснями й танцями. Радували глядачів своїми виступами народна хорова капела зі Львова „Лемковина”, лемківський ансамбль пісні й танцю з Лігниці „Кичера”, ансамбль пісні й танцю з Клішова „Смерек”, вокальна група „Лемки Києва” та багато інших учасників лемківського свята. Як завважила Наталка Позняк-Хоменко, на розкладках з касетами та компакт-дисками беззаперечними фаворитами були записи фольклорних колективів та гуртів “Гайдамаки”, “Мандри”, “От вінта” (особливо – після виступу рівненців на фестивалі). Українською співав канадський гурт “Заграва”, а “Древутня” з Любліна видала на-гора осучаснений варіант польсько-лемківської автентики. Наші земляки Тарас Компаниченко і Ярема із Кобзарського цеху влаштували майстер-класи із старовинних українських танців.
„Лемківська Ватра” – це насамперед фестиваль лемківської культури, своєрідний „культурологічний пікнік просто неба”, в якому, здається, беруть участь усі присутні. Вони відпочивають: знайомляться, співають, танцюють, голосно волають, п’ють пиво... А головне – усміхаються. Адже так весело і радісно проходить свято! А навколо тебе – море нових друзів, однодумців.
Особливо радує присутність на Ватрі молоді – спадкоємниці різнобарвної і багатогранної етнічної культури лемків. Зокрема, для неї організаторами фестивалю за ініціативи підприємця Андрія Ревака з Лігниці, дружина якого десять років тому стала першою лемківською красунею, й було відновлено конкурс „Місс Лемковини", який зібрав чимало шанувальників дівочої вроди. Як не дивно, але конкурс цей виграло наймолодше серед усіх учасниць дівча – п’ятнадцятирічна лемкиня з Нью-Йорку Христина Дробенко. Порадували й наші молоді земляки з Києва, які посіли друге місце серед футбольних колективів-учасників лемківської спартакіади.
Вечірньо-нічний концерт (з суботи на неділю грали „Древутня” з Любліна, „Карпатіяни” з Києва, „Заграва” з Торонто та „От вінта” з Рівного) – це теж переважно молодіжна „тусовка” дорання. Але не тільки, бо із задоволенням, беручи участь у танцях, згадували молодість і поважні ґазди й ґаздині.
Наступна чи не найкраща у світі українська забава – „Лемківська Ватра” – через рік. Зустрінемося!..
Віталій Зуєв,
Заступник Голови Секретаріату УВКР |