Із входженням Латвії до Європейської Спільноти для латвійських абітурієнтів розширилися можливості навчання за межами своєї держави. Тепер майбутні студенти вільно можуть обирати країну і, відповідно, мову навчання. Розширення можливостей вибору можна тільки вітати. Але важко говорити про повну „волю вибору”, адже вибір цей лише в одному напрямку – західному. Та й мова навчання в будь-якому випадку – іноземна. Крім того, не всі можуть дозволити собі розкіш недешевого західноєвропейського навчання.
Спілка українців Латвії завжди виступала за можливість здобуття освіти рідною мовою і не лише учнями середніх шкіл (Ризька українська середня школа успішно функціонує вже 12 років) – кожна людина має право одержувати освіту рідною мовою і у вищому навчальному закладі. Спираючись саме на це твердження, Спілка українців Латвії два роки тому почала роботу, спрямовану на відкриття представництва українського вузу в Латвії. Хоча етнократичний підхід урядових структур тоді не сприяв оптимістичним настроям – відомо, що спроби багатьох російських вузів (включаючи Московський університет) відкрити в Ризі філію чи представництво не увінчалися успіхом. Таку політику у сфері освіти для нацменшин за принципом „не пущать!” втілював у життя горезвісний Міністр освіти і науки Шадурський. Його рукою минулого року було перекреслено рішення ліцензійної комісії Міністерства про дозвіл на відкриття представництва українського вузу в Латвії.
Але не такі люди – українці, – щоб відступатися від свого правого діла. І цього року зусилля Спілки українців Латвії дали довгоочікуваний результат: Представництво Міжрегіональної Академії управління персоналом (МАУП) під брендом «Балтийское Представительство МАУП » зареєстровано в Переліку підприємств Латвійської Республіки (ліцензія АА № 429381) і акредитовано Міністерством освіти і науки ЛР (постанова 434 від 10.06.2004 р.). Таким чином, Представництво МАУП – це перше представництво українського і взагалі слов’янського вузу не лише на території Латвії, а й всієї Прибалтики. Українська громада Латвії отримала змогу здобувати вищу освіту рідною мовою заочно. Одночасно зросла питома вага українства і на латвійській освітянській ниві. І дуже суттєвий фактор – це вартість українського навчання, що вельми важливо для жителів Латвії.
Анатолій Сокальський,
Співголова Спілки українців Латвії |
|