Українському вільному університету, який працює у Мюнхені, виповнилося 83 роки.
На урочистостях з цієї нагоди були присутні офіційні особи, зокрема представник баварського уряду міністр культури, науки та освіти Ганс Цеетмаєр, представники консульств країн, що розміщуються в столиці Баварії, консул у справах культури та науки українського посольства в Берліні Василь Хименець, представник Генерального консульства України в Мюнхені Володимир Постних та багато інших почесних гостей.
Усі, хто виступав на вечорі, відзначали справжню унікальність УВУ, єдиного у своєму роді вищого навчального та наукового закладу за кордоном, який ще називають «українським вікном у Європу». Заснований у січні 1921 року у Відні, він уже своєю назвою проголошував ідеї незалежності, високого духовного рівня української науки, культури, збереження їх та всіляко намагався передати ці традиції наступним поколінням. Але вже у жовтні університет переїхав до Праги, де для його діяльності було створено сприятливіші умови.
Першим ректором УВУ був всесвітньо відомий учений Олександр Колесса. Мета УВУ тих часів — надати освіту, з урахуванням високих європейських стандартів, багатьом представникам молодого українства, що опинилися після революційного перевороту за межами своєї країни.
Так, наприклад, у 1922–23 навчальному році в стінах УВУ в Празі навчалися 900 студентів. Вони отримували магістерські дипломи з філософії та міжнародного права. А хто хотів, той мав змогу навчатися та рости до доктора філософії і права. Але плідний «празький» період у діяльності університету був перерваний війною. А після неї УВУ опинився у столиці Баварії Мюнхені. І знову треба було вчити розгублених та кинутих напризволяще молодих людей, так званих переміщених осіб із численних таборів, що тут тоді розміщались, які хотіли здобути європейську освіту й добрі знання німецької та інших мов європейських країн.
Нині Український вільний університет є науковим та освітянським центром для студентів, що приїжджають безпосередньо з України, здебільшого тих, хто вже має вищу освіту. «Головна мета діяльності нашого університету, — наголосив на урочистому вечорі нещодавно обраний новий ректор УВУ Альберт Кіпа, — це підвищення кваліфікації наших студентів — посланців України з урахуванням європейського та світового досвіду для подальшої успішної розбудови нашої незалежної Батьківщини». А міністр культури, науки та освіти Баварії Ганс Цеетмайєр назвав у своєму короткому вітанні УВУ «надійним мостом між умами і серцями українського та німецького народу».
Були не тільки промови. Видатному німецькому професору медицини, справжньому подвижнику в організації багатьох медичних та освітніх закладів для соціально слабозахищених дітей, автору багатьох праць з дитячої психології та загальної філософії Теодору Гельбрюгге, якого ще називають німецьким «доктором Споком», під час урочистостей вручили диплом почесного доктора філософії УВУ. А потім вшанували видатну письменницю, поетесу, літературного критика, перекладача, знавця 16 слов’янських мов, представницю українського зарубіжжя Анну-Галю Горбач. Їй було вручено спеціальну медаль Українського вільного університету за заслуги в розвитку україністики в Німеччині. Закінчився урочистий вечір з нагоди 83-ї річниці Українського вільного університету виконанням відомого в усьому світі студентського гімну «Гуадеамус ігітур». Його, стоячи, співав увесь зал...
Неля Глузова, Мюнхен, Німеччина |