УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


 ВІСНИК УВКР Вісник за 2004 рік жовтень Ким для світу є Україна? – Terra incognita


У серпні 1991 року Україна отримала довгоочікувану незалежність. Проте, виховану в лоні російсько-радянського засилля, багато держав і дотепер сприймають її як частину Росії.

Кволі намагання української спільноти засвітитися на міжнародній арені впродовж своєї історії кілька разів терпіли фіаско. А під час національно-визвольних змагань 1918–1920 рр. пошук зовнішнього орієнтира поставив українську громаду у безвихідь. Хитання між Антантою та Четвертним Союзом, уперті домагання національного визнання майже не принесли результатів. Для світової громади Україна так і залишилася – terra incognita.

Катастрофа в квітні 1986 р., що сколихнула світ, порушивши в ньому рівновагу, викликала інтерес до однієї з республік Радянського Союзу. Але в жодному разі українців не розглядали як окремий народ чи як окрему націю. Трактування України як південної частини Росії в більшості європейських держав домінує й нині. Наприклад, учні французьких шкіл, вивчаючи історію, досі не можуть збагнути чому одна частина росіян від’єдналася від іншої.

Спорт, точніше деякі його види, поки що залишаються єдиною сферою, в якій українці досягли успіху і світового визнання. Ім’я європейської держави стало відоме завдяки футболу. Продаж українського футболіста А. Шевченка до італійського “Мілану” супроводжувався численними коментарями в італійських мас-медіа. Перемоги українських гімназисток на олімпійських іграх, досягнення братів Кличків завоювали гідне місце на шпальтах зарубіжної преси.

До блискучої перемоги Руслани на конкурсі “Євробачення” українська естрада була мало представлена в інших країнах, куди наші співаки їздили дуже рідко. Малорозкручений український шоу-бізнес неконкурентоспроможний зі світовим. Сучасну постмодерну літературу пропагують діаспора та палкі апологети. Сучасні прозаїки, есеїсти, відомі своїми поїздками до Гарварду, мало працюють для пропагування національної культури. Суперсучасний А. Курков в інтерв’ю волає, що ми – Чорнобиль, сало, шароварна романтика, а його сприймають як великого українського митця.

Україна “славиться” великим рівнем корупції, злочинності, незаконного відмивання грошей і придушення демократичного багатоголосся. Панування “червоної” ідеології як панівної у суспільстві – відгомін колишньої комуністичної дійсності.

Візит в Україну Папи Римського Івана Павла ІІ на декілька днів привернув світову увагу до нашої держави. А ще – розкручування касетного скандалу, справи Ґонґадзе, Лазаренка, незаконні операції виринали в статтях міжнародних мас-медіа.

Палкі сподівання діаспори на великі перетворення зовсім не виправдовуються. Проросійська політика влади зменшує шанси України інтегрувати в Європу. Сусідні країни намагаються перетягнути Україну на свій бік. Росія, яка не може жити без молодшого брата, сповнена братерської любові, Захід, який зацікавлений у встановленні демократичної сили, Польща, яка намагається заприятелювати, щоб мати дешевий ринок збуту товарів – це наші реалії. Перехідний етап ринкової економіки не сприяє зацікавленню Об’єднаної Європи у співпраці, а про членство у ЄС нам залишається лише мріяти. Хитка, досить нестабільна зовнішня політика України не приваблює Європу.

Геополітичне положення держави змушує її приймати конкретні рішення. Коли б прогресивні реформи спричинили поступ в економічно-фінансовому житті, це привабило б інвесторів. А приводів зацікавитися Україною як зоною туризму, як європейською державою у світової громади достатньо.

Тринадцятиріччя для країни – це багато і мало водночас. Багато –для її внутрішніх змін і розвитку, мало – для утвердження на світовій арені. Тож для багатьох інших держав Україна – все ще маловідомий край. Усе така ж terra incognita.

Марія Павлюк


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41

© УВКР, 2004