УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


 ВІСНИК УВКР Вісник за 2005 рік Січень Звернення до Президента України щодо українсько-російських відносин


 

Вельмишановний пане Президенте!

Дозвольте, перш за все, поздоровити Вас, Вікторе Андрійовичу, з обранням на найвищу посаду в державі! Щиро бажаю Вам міцного здоровя і успіхів на нелегкій дорозі до кращого майбуття!

Хотів би коротко торкнутися російсько-українських відносин, яким присвятив значну частину свого життя; маю на цю тему 80 публікацій в російських і українських ЗМІ. Як людина, у якої мати, брати і сестри живуть в Україні, а діти і внуки – в Росії, я кровно зацікавлений у дружніх відносинах наших держав. Але на яких засадах вони мають будуватися? Мої спостереження свідчать: надійний фундамент дружби не може, як це було раніше, базуватися на комплексі малоросійства, з одного боку, і великодержавного шовінізму, – з іншого.

Поїздка попереднього президента України Леоніда Кучми на Внуківське літовище “за інструкціями” російського президента викликала у мене таке відчуття приниження, яке з болем буду, мабуть, згадувати все життя. Москва не поважає слабких і це аксіома. А справжня міцна дружба може базуватися виключно на рівноправності та взаємній повазі. Було б дуже бажано (хоча розумію, що це буде непросто для пересічного росіянина), щоб наші міждержавні відносини пройшли через покаяння за гріхи минулого, щоб вони не обтяжували відносини в майбутньому, як це було зроблено з Польщею в травні 1997 року. Інтеграція, про яку так часто згадують російські політики, не може впроваджуватися любою ціною, особливо, ціною втрати української мови, культури взагалі, зневагою до діаспори.

Ставлення до України тут, в Росії, дуже консервативне, воно все ще базується на імперських і радянських штампах. Помаранчева революція відіграла дуже важливу роль, вона серйозно змінила імідж України на краще, багато пересічних росіян зрозуміли, що до цієї держави треба ставитися більш серйозно, а її незалежність – не “тимчасове непорозуміння”. Навіть, більш того, революція породила певні глибинні сподівання в душах російських громадян демократичних поглядів.

           Кілька слів про українську діаспору в Росії. Тут все тримається на ентузіазмі її лідерів і активістів. Фактично не виконується повномасштабний Договір між Україною і Росією, особливо в тій його гуманітарній частині, що торкається збереження української культури на теренах РФ. Ми не прохаємо в України грошей, але, на жаль, в минулому майже не було й моральної підтримки. Я відповідально констатую: зберігається кричуща різниця в етнокультурних умовах проживання українців Росії в порівнянні з росіянами в Україні.

Не в повній мірі виконує свої обов’язки Український Культурний Центр (УКЦ) в Москві. Сам був свідком того, як в його приміщення не впускали “неблагонадійних” українців, які “посміли” звернутися до міністра культури України з пропозицією покращення роботи УКЦ. Так була зірвана моя зустріч з українцями Москви, на якій планувалося дати інформацію про VIII Світовий Конгрес Українців (серпень 2003 року).

Фальшування виборів на ІІІ Конгресі українців Росії (квітень 2002), що нагадувало недавні маніпуляції з виборами в Україні, привело до кризового стану в керівництві Об’єднання українців Росії. Ряд найбільш авторитетних регіональних керівників українських громад висловили недовіру голові ОУР Олександру Руденко-Десняку, який всупереч Статуту організації “зберіг” свою посаду на третій термін. І робилося все нахабно, тепер можна сказати “по-ківаловськи”... Голосу нашого голови ОУР ми так і не почули в історичні місяці кінця 2004 року, хоча, скажімо, серед керівників регіональних організацій були мужні люди, які відразу публічно підтримали сили демократії в Україні. Цілком припускаю що тепер, заднім числом, голова ОУР може задекларувати себе як Ваш палкий прихильник. Хочу відповідально заявити, що протягом усіх 11 років існування ОУР політика його Голови була малоросійського напрямку, а от патріотичні сили в ОУР були в опозиції до керівництва вже починаючи з кінця 1997 року.

Хотілося б, щоб нова українська держава через своїх дипломатів мала тісніші зв’язки зі своєю діаспорою. Ви, шановний Вікторе Андрійовичу, були свідком “гостинності” адміністрації попереднього Президента України в серпні 2003 року, коли діаспора зібралася вперше в Києві на свій VIII Світовий Конгрес.

Як член Ногінського Комітету мушу нагадати, що нічого не змінилося після брутального захвату ОМОНом Богоявленської парафії УПЦ КП в м. Ногінськ Московської області. Можу навести конкретні приклади, коли по кілька років не можуть зареєструватися тут, в Росії, парафії греко-католицької церкви та УПЦ КП. У цьому році у Владивостоці був убитий член української парафії лікар Анатолій Криль, а прокуратура відмовлялася відкрити справу по цьому факту, не зважаючи на протест місцевої громади. Ставлення до українських церков особливо критичне, адже вони вважаються російськими ієрархами “розкольницькими”, а російська влада прямо підтримує цю протиправну тезу.

Сумну статистику можна було б продовжити, така ситуація, на мій погляд, є наслідком системних помилок української влади минулих років. На прояви великодержавного шовінізму з боку Москви в Києві спрацьовував комплекс малоросійства. Маю велику надію, що теперішній український уряд буде гідно представляти Українську Державу і на Сході, й на Заході. Народ України довів свою зрілість і силу, тому заслужив цього. А ми, українці Росії, не будемо, як часто бувало в минулому, соромитися за урядовців нашої Батьківщини. У нас вже визріло почуття гордості і, сподіваюсь, воно тепер нас не покине. Схиляю голову перед моїми земляками, які встали з колін!  

З глибокою повагою, Стефан Паняк,

професор, член УВКР,

член КЛГП СКУ,

Голова Української національно-культурної автономії,

м. Єкатеринбург, РФ


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41

© УВКР, 2004