Нову серію публікацій „Очерки традиционной культуры украинских переселенцев Сибири ХІХ – первой трети ХХ века (по материалам Новосибирской области)” започатковано Новосибірським державним педагогічним університетом. Як вважають автори дослідження, Олена Фурсова та Лілія Васеха, вивчення особливостей етнічного, культурно-побутового розвитку етнографічних груп українців, що вже понад сто років мешкають на сибірських землях й відірвані від основної маси етносу, має стати одним із актуальних напрямків досліджень російської етнографічної науки.
Перша частина „Очерков...” має шість розділів. Перший розділ „Заселение украинцами Сибири во второй половине ХІХ – первой трети ХХ в.” дає загальну картину та причини міграції населення українських губерній до Сибіру, детальну інформацію щодо їх розселення на нових землях, суспільно-побутових та культурних особливостей їхнього влаштування і відносин з корінними мешканцями.
Розділи другий – „Трансформация традиционных костюмов украинских переселенцев в Сибири”, третій – „Календарные обычаи украинских переселенцев” і четвертий – „Традиционная пища украинских переселенцев” розповідають про характерні звичаї та зміни у побуті й культурі українців Сибіру, побудовані на інтерв'ю з носіями етнічних традицій та даними рукописів.
П'ятий розділ „Традиционная культура сибирских украинцев: истоки, бытование, утраты (на примере Новосибирской области)”, охоплює різні сфери культурного життя сибірських українців, особливості їхньої асиміляції та збереження національних традицій. Як зазначають автори, “незважаючи на об'єктивні процеси асиміляції традиційної української культури в іноетнічному оточенні, залишалися ділянки, що найменше піддавалися впливу. Серед найстійкіших – фольклор, особливо народна пісенна творчість та календарна й сімейно-побутова обрядовість”.
Останній, шостий розділ, „Ценности народной педагогики в современном украинском обществе”, є спробою сформулювати головні риси й переваги української народної педагогіки.
Книга має солідний науковий апарат, у ньому використано також дані переписів населення, уривки з праць видатних українських вчених-етнографів, лінгвістів та педагогів, унікальні першоджерела – рукописи, документальні свідчення, фотоматеріали, фольклорні записи, нотні розшифровки, інші матеріали з українознавства краю. У додатках наведено таблиці поселень Новосибірської області з переважанням українського населення, рукопис Віри Свириденко „История села Веселовское”, перелік населених пунктів і дані про хранителів українського фольклору Новосибірської області, від яких записані етнографічні, пісенні й текстові матеріали, використані у виданні.
Перша частина „Очерков традиционной культуры украинских переселенцев Сибири ХІХ – первой трети ХХ века” вийшла невеликим накладом – лише 225 примірників, і це особливо прикро. Адже на сьогодні схожих видань у Росії – одиниці. Крім того, ця серія має велике значення для подальшого комплексного дослідження культури та побуту українців Росії, їх національно-культурного відродження та самоідентифікації.
Видання здійснене за фінансової підтримки Національно-культурної автономії українців Новосибірська, Українського національно-культурного центру управління культури адміністрації Новосибірської області та науково-дослідної лабораторії кафедри народної художньої культури Новосибірського державного педагогічного університету.
Юрій Безкровний
|